Heykeltraş

ERAY OKKAN

17/08/1960 yılında İzmir’de doğmuştur. İlk, orta ve lise öğreniminden sonra, yüksek öğrenimini resim ve heykel üzerine tamamlamıştır.

Türkiye'de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde eserler veren sanatçı, farklı materyallerle çalışmalar yapmış; büyük boyutlarda anıt niteliğinde heykeller üretmiştir. Eserlerinde kullandığı malzemeler: mermer, mermerit, doğal taş, polyester, bronz vb.. olup; kimi zaman yontma, kimi zamanda döküm tekniği ile çalışmaktadır.

Sanatçının en büyük özelliği seri ve yoğun çalışmasıdır. Anıt niteliğinde eserleri yüz adedin üzerinde, daha küçük boyutlardaki eserlerinin yaklaşık adeti üçbindir. Almanya, Fransa, İngiltere ve Güney Amerika gibi ülkelerde özel kolleksiyonlarda ve anıt niteliğinde eserleri bulunmaktadır. Türkiye içinde yaptığı eserler:

Atatürk anıtları, halka mâl olmuş önemli kişilere ait anıtlar (Yörük Ali Efe, Yunus Emre, Hacı Bektaşi Veli, Neyzen Tevfik, Mevlana Celaleddini Rumi), yörelerin önemli öğelerini konu alan anıtlar (Dalyan'da bulunan Caretta Caretta Kaplumbağaları Anıtı, Giresun'da bulunan Fındık ve İnsan Anıtı), kent giriş takları (Antalya Kemerde ve Pamukkale’de arşitravlı sütunlu şehre giriş takları), büstler, çeşmeler, süs havuzlu heykeller, rölyefler ve peyzaj uygulamalarıdır.